Pompa Ciepła Opolskie – Wiele mówi się o zaletach pomp ciepła, o ich aspekcie ekologicznym, poprawie komfortu użytkownika (bo kto raz przestał chodzić do kotła nigdy już nie będzie chciał do tego wrócić), ekonomii tego rozwiązania oraz jego kompaktowości (w przypadku właściwego wykonania instalacji CO i CWU, cały układ mieści się w szafie 60x60x200cm).
Dla kogo jest więc pompa ciepła? Postarajmy się rozważyć kilka krążących w internecie mitów.
Mit #1 – Pompa Ciepła tylko do nowobudowanych domów
Oczywiście że w przypadku nowych domów, zwłaszcza domów niskoenergetycznych, praktycznie pasywnych, ilość energii elektrycznej potrzebnej do ich ogrzania jest minimalna. (Posiadamy zainstalowane pompy w energooszczędnych domach które pobierają poniżej 1500kWh na cały okres grzewczy!)
Nie oznacza to jednak że do istniejących domów Pompy Ciepła są złym rozwiązaniem. Wręcz przeciwnie! Na terenach takich jak Województwo Opolskie, Województwo Śląskie, w okolicy miast takich jak Opole, Kluczbork, Olesno, Krapkowice, Dobrodzień, Lubliniec oraz innych zainstalowaliśmy pompy ciepła zarówno w budynkach nowszych (10-20letnie), modernizowanych (nawet 100-letnich !). Kluczowa jest właściwa izolacja domów oraz zapewnienie odpowiednio niskiej temperatury zasilania CO. Pompa Ciepła Opolskie to właściwe rozwiązanie.
Mit #2 – Jeżeli instalować pompę ciepła w starszym domu to tylko z ogrzewaniem podłogowym / ściennym
Kolejna bzdura, ogrzewanie podłogowe pozwala utrzymać niską temperaturę zasilania. Wpływa to pozytywnie na ogólną sprawność układu, lecz nie jest to jedyne rozwiązanie. Zastosowanie klimakonwektorów pozwala również ogrzać budynek przy niskiej temperaturze zasilania. Dodatkowo w ciągu lata rozwiązanie to umożliwia chłodzenie pomieszczeń. (I to wszystko bez konieczności uciążliwego doposażania domu w ogrzewanie powierzchniowe). Co więcej, w większości domów modernizowanych niewyposażonych w ogrzewanie powierzchniowe, często po ich ociepleniu istniejące kaloryfery stają się przewymiarowane i pozwalają z powodzeniem ogrzać budynek „średniotemperaturowo”. Jeżeli więc wystarczała nam temperatura ogrzewania do 45*C – nic nie stoi na przeszkodzie aby wykorzystać do celów ogrzewania standardową dostępną na rynku pompę ciepła. Oczywiście nie będzie to tak efektywne jak w przypadku ogrzewania powierzchniowego. Będzie jednak w dalszym ciągu bardzo efektywne i opłacalne ekonomicznie. Świetnie w tym wypadku sprawdzi się np. pompa ciepła Hitachi Yutaki S.
Mit #3 – Pompa Ciepła tylko w przypadku budynku ocieplonego
Montaż pompy ciepła w nieizolowanym budynku jest często dużo droższy niż w budynkach izolowanych. Jest on jednak możliwy i w niektórych przypadkach uzasadniony. Czasami nie ma możliwości wykonania ocieplenia budynku np. z powodu:
– Ochrony przez konserwatora zabytków
– Ogromny nakład finansowy konieczny do wykonania tego zadania
– Brak zgody współwłaścicieli obiektu
– Niuansów budowlanych
– innych…
Do ogrzania pomieszczenia konieczne jest dostarczenie odpowiedniej ilości ciepła. Domyślnie budynki tego typu ogrzewane są tzw. „Wysokim Parametrem” – woda w układzie ogrzewania sięga niejednokrotnie 70-90*C.
Aby ogrzać taki budynek istnieją dwie drogi:
– Zastosowanie Pompy Ciepła Wysokotemperaturowej ( Takiej jak np. Hitachi Yutaki S80)
– Odpowiednie zwiększenie powierzchni grzewczej aby ogrzać budynek niską lub średnią temperaturą
Pomimo że wysokotemperaturowa pompa ciepła jest odpowiednio droższa (20-40%), może się okazać że jest to w dalszym ciągu tańsze rozwiązanie niż wymiana kilkunastu kaloryferów w całym budynku. Kluczowe jest właściwe dobranie pompy. Nie na „oko”, lecz poprzedzonych odpowiednimi obliczeniami.
W przypadku zdecydowania się na pompę Wysokotemperaturową należy dokładnie zapoznać się ze specyfikacją techniczną oraz opiniami użytkowników. Pomimo że wielu producentów twierdzi że ich pompy są „wysokotemperaturowe”, to wraz ze spadkiem temperatury (czyli tam gdzie konieczna jest najwyższa temperatura) wydajność znacznie spada. Na skutek tego nie można zapewnić komfortowych warunków w domu.
Nie warto przejmować się zbytnio „ogromnymi” rachunkami za energię elektryczną. Należy je zawsze porównać z uprzednią ilością paliwa jaka konieczna była do ogrzania budynku.
Pomimo że 11.000kWh wydaje się wartością bardzo dużą, to w porównaniu z 7.5t Węgla które w poprzednich sezonach były potrzebne do ogrzania nie jest tak szokujące. (Przypadek naszego klienta 240m2 / budynek nieizolowany – Pompa Ciepła Opolskie)
Mit #4 – Pompa Ciepła – Monoblok jest lepszy bo mogę go zainstalować samemu!
Różnica pomiędzy pompą typu Monoblok, a Split jest prosta:
Monoblok – podłącza się go jako gotową część układu grzewczego. Wymiennik oraz pompa obiegowa zainstalowane są w jednostce zewnętrznej. Do budynku wprowadzamy rury obiegu grzewczego. W zasadzie połączenia może dokonać każdy hydraulik – same zalety!
Niestety nie do końca. Niesie on za sobą kilka znaczących problemów.
– Bardziej rozległy układ hydrauliczny
– Konieczność zabezpieczenia układu przed zamarznięciem. (woda kotłowa przyłączona jest przecież do urządzenia na zewnątrz budynku). Niesie to za sobą znaczne koszty. Należy zalać układ glikolem, zastosować zawory antyzamrożeniowe, zastosować dodatkowy wymiennik płytowy lub inne rozwiązanie.
– Mgliste aspekty prawne – utarło się że Monoblok to urządzenie hermetyczne które każdy może zakupić. Nrawda niestety jest taka, że za sprawą zintegrowanych zaworów serwisowych nie jest on takowym. Z ostatnich wypowiedzi pracowników UDT można wywnioskować że w przyszłości również zakup i montaż tych urządzeń będzie wymagał uprawnień F-GAZ
– Straty ciepła w jednostce zewnętrznej / rurociągu na zewnątrz budynku
– To te urządzenia, z racji na łatwą dostępność najczęściej dobierane są niepoprawnie do zapotrzebowania budynku.
Split – połączeniowo bliżej mu do klimatyzatora. Jednostka wewnętrzna połączona jest z jednostką zewnętrzną przewodami chłodniczymi w których krąży czynnik chłodniczy. Całość automatyki, pompa obiegowa oraz wymiennik zawarty jest w jednostce wewnętrznej. Jedynym utrudnieniem na dziś dzień jest to, że tego typu pompy ciepła wymagają uprawnień F-GAZ, oprócz tego posiadają one szereg zalet:
– Kompaktowość budowy oraz instalacji hydraulicznej (Możliwy montaż całej kotłowni CO + CWU w jednej szafie hydraulicznej)
– Brak konieczności stosowania zabezpieczeń antyzamrożeniowych – czynnik chłodniczy nie zamarza w temperaturach zewnętrznych
– Niskie straty ciepła – energia przekazywana jest za sprawą zmiany stanu skupienia, nie temperatury czynnika
Mit #5 – Lepiej założyć mocniejszą pompę, na wszelki wypadek
Największym błędem jest przewymiarowanie pompy ciepła aby grzałki wewnętrzne się nie załączały, aby pompie było „lżej” lub na tzw. wszelki wypadek. W takim przypadku sprężarka bardzo szybko wyzionie ducha. Pomimo że element ten zniesie bez problemu dziesiątki tysięcy godzin pracy, to posiada on ograniczoną ilość załączeń. Przewymiarowanie oraz niewłaściwy dobór i montaż pompy ciepła skutkuje tzw. taktowaniem. Charakteryzuje się częstym załączaniem i wyłączaniem urządzenia, najczęściej w temperaturach powyżej 0*C. Porównać to można do dwóch takich samych samochodów. Jeden z nich porusza się tylko po autostradzie, drugi po mieście. Chyba każdy dobrze wie że 400 tys. kilometrów autostradą nie robią wrażenia na samochodach, a 200 tys. kilometrów w mieście często oznacza śmierć pojazdu. Analogicznie pompy ciepła – bardziej pożądana jest praca nawet na wysokich obrotach oraz załączenie grzałek dodatkowych kilkanaście godzin w roku, niż ciągłe włączanie i wyłączanie sprężarki (Jest ona najdroższą częścią w przypadku wymiany). Nie bez znaczenia są też błędy wykonawcze. Często pozorna oszczędność na średnicach rurociągów, separatorach zanieczyszczeń i innych odbije się czkawką w późniejszym okresie użytkowania. Niezwykle istotne jest aby Pompa Ciepła Opolskie została poprawnie zamontowana.
Mit #6 – Jeżeli Pompa to tylko gruntowa
Oczywiście gruntowe pompy ciepła posiadają najwyższe współczynniki SCOP. Oszczędność w porównaniu z powietrznymi pompami ciepła sięga rocznie nawet do 30-40% energii elektrycznej.
Należy jednak pamiętać o jednym aspekcie. Konieczność wykonania wymiennika pionowego (odwiertów) lub wymiennika poziomego. Pierwszy z nich jest niezwykle kosztowny (nawet 150zł za mb odwiertu), co przy średnim odwiercie 2x80m daje 24.000 zł za same odwierty, nie licząc studni rozdzielaczowej oraz samego urządzenia. Drugi wymaga zagospodarowania sporej części działki. Jeżeli doliczymy kupno 3 arów działki tylko po to by położyć na niej kolektor poziomy, koszt staje się porównywalny lub wyższy od odwiertów pionowych.
Wspomnieć warto również, że w okresie letnim pompy gruntowe są mniej wydajne od powietrznych, za sprawą niższej temperatury ziemi w tym okresie.
Jeżeli podsumujemy koszty inwestycji w gruntową pompę ciepła z różnicą w kosztach eksploatacji, okaże się że zwiększony nakład inwestycyjny zwróci się po wielu latach. Pompa Ciepła Opolskie to ekonomicznie uzasadnione rozwiązanie.