loading

Montaż paneli fotowoltaicznych – jak przebiega krok po kroku?

  • Home
  • Blog
  • Montaż paneli fotowoltaicznych – jak przebiega krok po kroku?

Zainteresowanie energią słoneczną wciąż rośnie, a nawet można mieć wrażenie, że teraz przeżywa prawdziwy boom – zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę stale zwiększające się stawki za prąd. A z roku na rok stają się one coraz wyższe… Nie będzie lepszego czasu na przejście na OZE w zakresie energii elektrycznej niż teraz! Korzyści w postaci niezależności od dostawców energii, możliwość sprzedaży jej nadwyżek do sieci, jak również zwiększenie wartości nieruchomości to tylko przykładowe zalety systemu PV. Zastanawiasz się nad założeniem fotowoltaiki na swoim dachu bądź gruncie, ale nie wiesz, co wchodzi w skład procesu instalacji? Tej tematyce poświęcamy nasz wpis – zobacz, jak krok po kroku przebiega montaż paneli fotowoltaicznych. Po lekturze artykułu nie będziesz mieć wątpliwości dot. funkcjonowania tego systemu i z pewnością się na niego zdecydujesz!

Przygotowanie do instalacji paneli fotowoltaicznych

Nie ma co ukrywać, że najważniejszą kwestią, jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne, jest odpowiednie przygotowanie podłoża. To nadrzędny aspekt, przeważający nawet nad wyborem konkretnych paneli, ich producenta czy technologii. Dlaczego? Ponieważ dobrze przystosowane miejsce pod instalację PV będzie w stanie zapewnić jej wysoką wydajność – a przecież o to w tym wszystkim wchodzi! Co koniecznie musi zostać uwzględnione jeszcze przed montażem?

Ocena warunków instalacyjnych

Na samym początku konieczna jest szczegółowa analiza podłoża, w tym dachu bądź gruntu, w zależności od planowanej lokalizacji paneli. W przypadku konstrukcji dachu należy wziąć pod uwagę jego nośność i stan techniczny – dobrze przeprowadzona ekspertyza, zrealizowana przez specjalistów z branży OZE, to klucz do bezpiecznego montażu instalacji na dachu budynku. Jeśli z kolei chodzi o grunt, tutaj do głosu dochodzi odpowiedni wolny obszar, jak również odległość od obiektów mieszkalnych. Panele nie mogą bowiem znajdować się nie mniej niż 1,5 m od ściany budynku.

Analiza nasłonecznienia

Poza analizą podłoża istotne staje się określenie nasłonecznienia – w tym celu specjaliści wykorzystują narzędzia wskazujące stopień i moc padania słońca na powierzchnię. Konieczne na tym etapie jest oszacowanie potencjału instalacji w danej lokalizacji, aby mieć pewność, że system PV realnie przyniesie korzyści. Umiejscowienie go w niedostatecznie nasłonecznionym miejscu może skutkować zbyt niską wydajnością, z kolei nieuwzględnienie stron świata będzie wiązać się z ograniczoną produkcją energii elektrycznej w porównaniu z prawidłowym ustawieniem. Dlaczego bowiem marnować moc słońca, skoro można czerpać z niej jak najwięcej?

Wybór komponentów fotowoltaicznych

Kiedy mamy już za sobą analizę warunków, dopiero wtedy możemy przejść do wyboru elementów samej instalacji – o czym zdążyliśmy już wspomnieć. Trzymanie się takiej kolejności zdecydowanie przyczyni się do prawidłowego działania całego systemu! Jednak jak dokonać właściwego wyboru komponentów fotowoltaicznych? Przeanalizujmy więc istotne czynniki.

Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne niejedno mają imię, o czym przekonują się osoby szukające właściwego modelu do swoich potrzeb. Do wyboru pozostają:

  • modele monokrystaliczne – o wysokiej wydajności, ale też najwyższej cenie ze wszystkich dostępnych rodzajów,
  • modele polikrystaliczne – o nieco niższej wydajności, jednak pozostające w korzystniejszym stosunku cenowym.

W przypadku paneli, oprócz ceny i technologii działania, ważne jest także dobranie modelu w zależności od warunków atmosferycznych panujących w danym regionie – a te mogą być naprawdę skrajne! Największe znaczenie mają nasłonecznienie, temperatura oraz zachmurzenie. W regionach o dużym nasłonecznieniu, ale umiarkowanej temperaturze panele działają najbardziej efektywnie, podczas gdy intensywne upały i ciągłe zachmurzenie mogą obniżać ich sprawność.

Falownik

Falownik fotowoltaiczny, inaczej inwerter, odpowiada za konwertowanie prądu stałego na zmienny. Monitoruje pracę systemu PV, optymalizuje jego wydajność i zapewnia bezpieczeństwo działania całej instalacji. Wybór odpowiedniego falownika będzie zależał od mocy systemu, liczby paneli wchodzących w jego skład, a także typu samej fotowoltaiki.

Czy jest on konieczny? Choć panele fotowoltaiczne mogą generować prąd stały (DC) bez falownika, to jest on konieczny do zasilania domowych urządzeń czy sieci energetycznych, które wymagają prądu przemiennego (AC). Zatem aby instalacja PV była funkcjonalna i zgodna ze standardami sieci oraz urządzeń, zastosowanie falownika jest niezbędne!

Akcesoria i zabezpieczenia

Poza panelami PV i falownikiem niezbędne do prawidłowego działania systemu stają się też inne elementy, w tym okablowanie, złącza, optymalizatory mocy czy całe układy zabezpieczeń. Wszystkie te komponenty chronią instalację przed przepięciami bądź zwarciami, zapewniając nieprzerwaną pracę niezależnie od warunków zewnętrznych.

Wiesz już, co jest istotne przed procesem montażu fotowoltaiki. A jak właściwie on przebiega? Przejdźmy teraz do konkretnego omówienia poszczególnych kroków instalacyjnych systemu PV.

Fotowoltaika

Etapy montażu paneli fotowoltaicznych

Etap 1. Przygotowanie konstrukcji montażowej

  • Montaż stelaży – na samym początku dokonuje się instalacji konstrukcji odpowiedzialnych za utrzymanie paneli PV. Muszą pozostawać odporne na warunki atmosferyczne i na tyle solidne, by nie ulec zniszczeniu pod wpływem ciężaru modułów. Stelaże powinny być odpowiednio przymocowane do dachu lub gruntu.
  • Izolacja podłoża – zwłaszcza jeśli instalacja ma być zamontowana na płaskim dachu. Użycie dodatkowych materiałów izolacyjnych zapewni efektywność energetyczną, a także ochroni dach przed uszkodzeniami.

Etap 2. Montaż paneli fotowoltaicznych

  • Instalacja paneli na dachu: moduły osadza się na wcześniej przygotowanych konstrukcjach, uwzględniając optymalną orientację, a także kąt ich nachylenia. Należy uważać, aby nie uszkodzić delikatnej powierzchni paneli.
  • Montaż na gruncie: podobnie jak w przypadku instalacji na dachu moduły są osadzane na konstrukcjach, przy czym trzeba zwrócić uwagę na to, by nie doszło do zanieczyszczenia łączeń między panelami, np. poprzez nanoszenie piasku bądź innych składników organicznych.

Etap 3. Okablowanie

  • Instalacja okablowania DC: po zamocowaniu paneli następuje ich podłączenie, zachowując odpowiednią odległość i zwracając uwagę na zabezpieczenia przewodów.
  • Okablowanie AC: następuje podłączenie falownika do instalacji elektrycznej w budynku i do sieci energetycznej. Na tym etapie wskazany jest montaż wewnętrznego licznika energii w celu monitorowania jej zużycia oraz skali produkcji.
  • Instalacja falownika i podłączenie do sieci – inwerter zwykle instalowany jest w suchych, chłodnych pomieszczeniach, które są w stanie zapewnić mu ochronę przed uszkodzeniami zewnętrznymi.
  • Integracja z siecią energetyczną – w pełni gotowy system podłącza się do publicznej sieci energetycznej, pozwalając na korzystanie z sieci w okresach niewielkiej produkcji energii, a także sprzedaż wyprodukowanych nadwyżek.

Etap 4. Prace końcowe: testowanie i uruchomienie systemu

  • Testy instalacji: weryfikowana jest poprawność połączeń instalacji fotowoltaicznej, sprawdzane są napięcia, a także kontrolowane zabezpieczenia przed przepięciami i zwarciami.
  • Uruchomienie systemu: kolejno odbywa się konfiguracja falownika, uruchomienie systemu monitorowania pracy paneli, a także ustawienie parametrów pracy modułów w zależności od potrzeb czy też lokalnych warunków zewnętrznych.

Wiesz już, jak krok po kroku przebiega montaż instalacji PV, zarówno na gruncie, jak i na dachu. Być może etapy te wydają się skomplikowane, jednak nie dla specjalistów Energius – chętnie zajmiemy się montażem fotowoltaiki w woj. opolskim. Pamiętaj, że zdecydowanie się na profesjonalnych instalatorów to gwarancja wysokiej jakości montażu połączonej z pewnością, że każdy element współgra ze sobą i jest w stanie przyczynić się do wydajnego generowania energii elektrycznej.

Zobacz, ile korzyści przyniesie Ci fotowoltaika! Krapkowice i inne miejscowości woj. opolskiego – możemy zamontować ją właśnie dla Ciebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *